
Sirkun kesäparatiisi terassilla
Naapurit eivät puhu turhia: Sirkku Haarasen piha on ihana. Hän itse sanoo pientä terassiaan kesäparatiisiksi. Terassilla on sohvaryhmä ja pieni pöytä. Katossa on tunnelmaa luovia valopalloja ja katos, joka suojaa pahimmilta helteiltä ja sadekuuroilta. Kesäkukkia ja yrttejä on joka puolella.
”Minttua käytän itse vain raparperimehun mausteeksi, mutta naapurin tyttö tykkää napsia sitä sellaisenaan. Olen luvannut, että hän saa sitä täältä käydä hakemassa”, Haaranen kertoo.


47 asunnon talossa on kolme terassia maan tasalla. Muissa asunnoissa on parvekkeet. Kun Sirkku Haaranen muutti taloon, hän ei osannut haaveilla terassista, mutta ilahtui, kun sellaisen sai.
”Rakastan sitä, että voin touhuilla kasvien kanssa. En haluaisi isoa pihaa, mutta nautin tästä pienestä.”
Kasviharrastuksen lisäksi piha houkuttelee muutenkin. Kesäisin Sirkku ja hänen poikansa Leevi syövät terassilla.
Pihasohvalle on hyvä käpertyä lukemaan kirjaa, ja välillä tekee mieli kutsua vieraita istumaan iltaa terassilla.
”Näen tästä kaikki ohikulkijat. Etukäteen mietin, että haittaako se. Mutta ei ole haitannut. Kaikki ohikulkijat tervehtivät, kun näkevät minut pihallani.”
Tietenkin. Lahden Sarvikadulla.