”Yllätyimme, kuinka sujuvasti saimme asumisoikeusasunnon”
Kotimaisema — 17.09.2025 Kirjoittaja — Leeni Peltonen Kuvat — Johanna Myllymäki
Asumisoikeusasunto on oiva ratkaisu, kun elämä muuttuu nopeasti. Antille ja Netalle tuli kiire löytää isompi koti, kun Mila-vauva ilmoitti tulostaan. Asuntosäätiön kolmio löytyi sujuvasti.
”Olemme asuneet asumisoikeusasunnossa Espoon Matinkylässä nyt seitsemän kuukautta. Mila-tyttäremme oli vain kahden kuukauden ikäinen, kun muutimme tähän”, Antti Pihlajaniemi, 40, kertoo.
Netta Laustion, 34, ja Antin tarinassa suuret päätökset ovat syntyneet nopeassa tahdissa. Mila syntyi heidän tapaamisensa ensimmäisenä vuosipäivänä.
”Heti tavattuamme meille oli selvää, että meistä tulee pari. Pian meistä tuli myös perhe”, Netta sanoo.
Milan syntymän aikoihin he laittoivat Netan omistuskaksion myyntiin. Se menikin kaupaksi heti, ja uusi omistaja halusi muuttaa pian. Tuli kiire löytää uusi koti.
Asumisoikeuskoti löytyi nopeasti
Kodinvaihto oli yhtäkkiä vain viikkojen, ei kuukausien asia.
Ensin pariskunnan ajatuksissa oli vuokra-asunto, koska uuden omistusasunnon hankkiminen ei heti olisi ollut mahdollista, saati järkevää.
Netan isän vinkistä he hankkivat asumisoikeusasuntojen järjestysnumeron, jota haetaan valtion tukeman asuntorakentamisen keskuksesta Varkesta.
Saman tien alkoi sähköpostiin kilahdella tarjouksia asunnoista, ja niitä tuli vastaan myös Oikotiellä. Espoon Matinkylästä, Matinkadulta, löytyi juuri heille mieluisa Asuntosäätiön kolmio.
”Asunto oli todella siisti, aivan kuin upouusi. Talo oli rakennettu vuonna 2021, ja valoisa kuudennen kerroksen asunto oli meille hyvä”, Antti kertoo.
Suurellakin järjestysnumerolla kannattaa hakea, koska ensimmäisinä jonossa olevat eivät aina ota asuntoa vastaan. Asumisoikeusasunnon voi saada nopeastikin, jos sopiva koti sattuu nopeasti kohdalle.

Asumisoikeusasuminen on kätevää
Netalle ja Antille asumisoikeusasunto oli tässä elämäntilanteessa edullinen ja turvallinen ratkaisu. Kun perheasunto tarvittiin nopeasti, ei tarvinnut kiireessä tehdä päätöstä omistusasunnosta eikä toisaalta heittäytyä epävarmemmille vuokra-asuntomarkkinoille.
”Netan kaksiosta saadulla myyntitulolla rahoitimme asumisoikeusmaksun. Lisäksi käyttövastike on paljon edullisempi kuin se olisi tämän kokoisessa vuokra-asunnossa”, Antti sanoo.
Asumisoikeuskodista maksetaan aluksi asumisoikeusmaksu, joka on 15 prosenttia asunnon hinnasta. Kuukausittain maksetaan käyttövastike. Se on edullisempi kuin alueen markkinavuokrat.
Asumisoikeusasuminen ei ollut ennestään tuttua, mutta nyt he ovat valmiita suosittelemaan sitä.
Yllätyimme siitä, miten sujuvasti ja nopeasti asunto löytyi.
Sijainti palveluiden lähellä
Antti oli aina asunut Vantaalla, eikä olisi etukäteen kuvitellut muuttavansa Espooseen. Matinkylä kodin sijainti on osoittautunut erinomaiseksi käytännön asioiden kannalta.
”Kauppakeskus Iso Omena, länsimetro ja muut alueen palvelut tekevät asumisen täällä helpoksi. Lähistöllä asuu paljon muitakin lapsiperheitä”, Netta sanoo.
Asuntosäätiön asumisoikeuskohteet rakennetaankin hyvien yhteyksien ja palveluiden varrelle.
Antti ja Netta rakastavat Espoon Rantaraittia, joka kulkee ihan lähellä merenrannassa.
”Rannasta on muodostunut meille niin tärkeä asia, että katselemme seuraavaakin asuntoa sillä silmällä”, Netta sanoo.

Asokodeissa joustavat muutokset onnistuvat
Matinkadun asumisoikeuskolmio on todennäköisesti Netan, Antin ja Milan asuinpaikkana väliaikainen.
Toiveissa on hiukan isompi asunto, koska molemmat vanhemmat tekevät säännöllisesti etätöitä. Antti työskentelee AD:nä viestintätoimistossa ja proviisorin koulutuksen saanut Netta kliinisten lääketutkimusten koordinaattorina.
Antin harrastus, tunnelmallisen elektronisen musiikin tekeminen, vaatii tilaa ja rauhaa. Siksi pientalokoti olisi heille ihanteellinen. Oma piha olisi toiveena myös Milan vuoksi.
”Jossain vaiheessa varmaan muutamme, jos löydämme sijainniltaan ja hinnaltaan sopivan omistusasunnon rivi- tai paritalosta. Toisaalta saatamme päätyä myös jatkamaan asumisoikeustalossa, jos sopiva rivari löytyy”, Antti sanoo.
Asumisoikeuskodin vaihtaminen sujuu helposti. Ja jos päätyy toiseen asumismuotoon, asumisoikeusasunnosta pääsee eroon nopeasti, vain kolmessa kuukaudessa. Tämä on huoletonta verrattuna tilanteeseen, jossa omistusasuntojen myyntiajat ovat pitkittyneet.
Toistaiseksi Netta ja Antti asuvat tyytyväisinä valoisassa kodissaan, jossa pian todistetaan Milan ensiaskeleita. Perhe kertoi ilouutisia syksyllä: perheeseen on tulossa toinen vauva ensi vuoden puolella.
”Asumisoikeusasunto oli meille edullinen ja turvallinen ratkaisu.”
- Kuka: Antti Pihlajaniemi, 40, Art Director sekä Netta Laustio, koordinaattori 34, ja Mila 9 kk.
- Miten asuu: 3 h + kt Espoon Matinkylä
- Neliöt: 77,0 m²
- Parasta asumisoikeuskodissa: ”Valoisa ja lähes uusi koti, joka on juuri sopiva meidän tarpeisiimme. Palvelut ja julkinen liikenne ovat lähellä sekä alueella asuu myös muita lapsiperheitä.”
Miksi valita asumisoikeusasunto?
Näin haet asumisoikeusasuntoa
Tutustu asuntoihin ja lähetä hakemus
Lisää luettavaa
-
Kotimaisema—01.12.2025Askartele somat joulutalot maito- tai mehutölkeistä
-
Kotimaisema—19.11.2025Täydellinen koti juuri nyt
-
Kotimaisema—12.11.2025”Parvekkeeltani avautuu unelmieni maisema”