Siirry sisältöön

Timanttikuja 5 B 36, Vantaa, KIVISTÖ

51 m2, 2H+KT

Asuntomyyjä

Toni Julkunen

Tervetuloa tutustumaan tähän toimivapohjaiseen kaksioon.

Asunto sijaitsee talon kolmannessa kerroksessa hissillisessä vuonna 2016 valmistuneessa kerrostalossa, jossa arki sujuu vaivattomasti.

Jos haluat saada lisätietoja tästä asunnosta, otathan yhteyttä myyjäämme.

Tervetuloa tulevaisuuden kotiisi!

Tervetuloa tutustumaan tähän toimivapohjaiseen kaksioon. Asunto sijaitsee talon kolmannessa kerroksessa hissillisessä vuonna 2016 valmistuneessa kerrostalossa, jossa arki sujuu vaivattomasti. Asunnon selkeä pohjaratkaisu tarjoaa viihtyisät ja hyvin kalustettavat tilat niin yksinasuvalle kuin pariskunnallekin. Avara olohuone yhdistyy luontevasti käytännölliseen keittotilaan, mikä luo yhtenäisen oleskelualueen yhdessäoloon ja arkeen. Makuuhuoneen yhteydessä oleva vaatehuone tuo kaivattua säilytystilaa ja helpottaa kodin järjestyksen ylläpitämistä. Kylpyhuone on laatoitettu. Pyykinpesukoneelle löytyy valmiiksi suunniteltu paikka. Asunnon valttikorttina toimii suuri, huoneiston levyinen parveke, jossa näkymät sisäpihalle. Autopaikka varattavissa taloyhtiöiden vieressä olevasta pysäköintihallista. Taloyhtiön yhteisistä tiloista löytyy: sauna, pyörävarasto ja pesula kuivaushuoneineen. ASUMISOIKEUSKOTI ON KOHTUUHINTAINEN JA TURVALLINEN Asumisoikeusasunto tarjoaa vakaan, turvallisen ja kohtuuhintaisen tavan asua ilman suurta asuntolainaa. Maksat asuntoon muuttaessasi asumisoikeusmaksun sekä kuukausittaista käyttövastiketta, joka perustuu omakustannusperiaatteeseen. Käyttövastikkeella katetaan kiinteistön ylläpidosta ja rahoituksesta aiheutuvia kustannuksia. Asumisoikeusasumisessa sinun ei myöskään tarvitse huolehtia asuntomarkkinoiden vaihteluista, asunnon arvon kehityksestä tai asunnon myynnistä muuton yhteydessä. Voit asua kodissasi juuri niin pitkään kuin haluat, ja pois muuttaessasi saat asumisoikeusmaksusi takaisin rakennuskustannusindeksillä tarkistettuna. Tämä asunto on ensisijaisesti tarkoitettu asumisoikeusasumiseen. Mikäli asuntoon ei löydy asumisoikeushakijaa, voidaan tämä asunto myös vuokrata hintaan 828 €/kk. Vuokra-asuntoa hakevilta edellytämme puhtaita luottotietoja sekä riittävää maksukykyä. Olemme yhteydessä vuokrahakemuksen jättäneisiin hakijoihin, joille asuntoa voidaan tarjota. Vuokrasopimus tehdään toistaiseksi voimassa olevana ilman määräaikaista sitoutumista. Kiinnostuitko tästä kodista? Jätä asumisoikeus- tai vuokrahakemus osoitteessa www.asuntosaatio.fi. Hakemuksen jättäminen ei vielä sido sinua mihinkään. Ota yhteyttä, niin sovitaan asuntoesittely: Toni Julkunen toni.julkunen@asuntosaatio.fi Ehkä tästä löytyy juuri sinun uusi, turvallinen ja kohtuuhintainen kotisi.

Jos haluat saada lisätietoja tästä asunnosta, otathan yhteyttä myyjäämme.

Asunnon tiedot

Asuinkustannukset

  • Vuokra 828€
  • Vakuusmaksu 828€
  • Vesimaksu/henkilö/kk 18€
  • Autopaikkamaksut
    • — Autopaikkamaksu 1 45,00€
  • Saunamaksu 20,00€

Perustiedot asunnosta

  • Talotyyppi Kerrostalo
  • Energialuokka C
  • Huoneistotyyppi 2H+KT
  • Pinta-ala 51.00 m²
  • Kerros 3
  • Parveke 1
  • Oma sauna Ei
  • Hissi Kyllä
  • Vapautuu Heti vapaa
  • Kunto Hyvä
  • Lemmikit Sallittu
  • Laajakaista DNA Welho

Lisätietoja

Tupakointi asunnoissamme

1.1.2021 alkaen voimaan tulleissa asumisoikeus- ja vuokrasopimuksissa tupakointi on kielletty asunnossa ja parvekkeella sekä 1.10.2024 alkaen myös kerros- ja luhtitalojen asuntopihoilla sekä luhtitalojen luhtikäytävillä. Kiinteistö ei ole välttämättä savuton muiden huoneistojen osalta, koska niissä voi olla vanhoja sopimuksia, joissa ei ole tupakointikieltoa.

1.10.2026 alkaen tupakointi on kiellettyä asunnoissa, parvekkeilla, terasseilla ja pihoilla kaikissa vuokrasopimuksissa, myös vuokratuissa asumisoikeusasunnoissa.

Tehdyt muutostyöt

2024 Astianpesukoneen ja suojakaukalon hankinta (Asoetu)

Kohteen esittely

Viihtyisä ja rauhallinen kerrostalokohde Kivistössä. Osassa asuntoja on lasitettu parveke, osassa ranskalainen parveke.Kohteessa on kaukolämmön lisäksi aurinkopaneelit.

Kivistön alueella on uusi kauppakeskus. Kehärata yhdistää Vantaankosken radan lentoaseman kautta päärataan Hiekkaharjussa. Junamatka Kivistöstä lentoasemalle kestää 7 minuuttia, Tikkurilaan 15 minuuttia ja Helsingin keskustaan 25 minuuttia. Lisäksi sijainti pääväylien tuntumassa avaa yhteydet moneen suuntaan. Kohteella on omia parkkipaikkoja sekä alueella lisäksi vuokrattavia parkkipaikkoja.

Miksi Asuntosäätiö?

Me uskomme, että onnellinen koti ja laadukas asuminen kuuluvat kaikille. Emme tavoittele voittoa, vaan käytämme kaikki vastikkeista ja vuokrista saadut tulot toimintamme kehittämiseen. Jo lähes 32 000 suomalaista on valinnut Asuntosäätiön tarjoaman kodin. Tiesithän, että myös lemmikit ovat tervetulleita kaikkiin koteihimme!

Kohteen esittely

Viihtyisä ja rauhallinen kerrostalokohde Kivistössä. Osassa asuntoja on lasitettu parveke, osassa ranskalainen parveke.Kohteessa on kaukolämmön lisäksi aurinkopaneelit. Kivistön alueella on uusi kauppakeskus. Kehärata yhdistää Vantaankosken radan lentoaseman kautta päärataan Hiekkaharjussa. Junamatka Kivistöstä lentoasemalle kestää 7 minuuttia, Tikkurilaan 15 minuuttia ja Helsingin keskustaan 25 minuuttia. Lisäksi sijainti pääväylien tuntumassa avaa yhteydet moneen suuntaan. Kohteella on omia parkkipaikkoja sekä alueella lisäksi vuokrattavia parkkipaikkoja.

Rakennuksen tiedot

  • Asumismuoto Vuokrakoti
  • Hissit 2
  • Talosauna 2
  • Pyykkitupa Kyllä
  • Kuivaushuone Kyllä
  • Asuntoja 54

Huoneistot ja pohjakuvat: Timanttikuja 5, Kerrostalo

Hae asuntotyyppiä

Timanttikuja 5 A 13

2h+kt

, Kerrostalo

49.5 m2

Kerros 4/6

Timanttikuja 5 B 36

2h+kt

, Kerrostalo

51 m2

Kerros 3/6